JE SVATEBNÍ AGENTURA VŮBEC K NĚČEMU?

Často brouzdáme, tedy aspoň polovina z našeho svatebního dua, po facebookových skupinkách plných běžných nevěst-smrtelnic, které si svatbu organizují samy. Jednoduše proto, že nás zajímá, s čím se potýkají. Kromě toho, že často překombinují spoustu věcí, ze kterých nakonec vypadne jakýsi obrovský šlehačkový dort, mívají také potíž s rozložením sil a odhadem toho, co bude vlastně potřeba. Náš obdiv za to, co všechno dokáží absolvovat, mají však bezmezný.
Zrovna nedávno jsem narazila v jedné takové skupině na příspěvek, kde byla nevěsta nešťastná z toho, že jí majitel restaurace pustil do sálu až v 11 večer namísto slibované osmé hodiny, s výzdobou skončili kolem půl 1 ráno a teď se, milá nevěsto, vyspi, zrelaxuj a připrav na svůj den D.
Toto není ojedinělý případ. Nevěsta, která se vdává poprvé v životě, a naprosto logicky netuší, co jí na cestě k vysněné svatbě může čekat a zda to všechno zvládne sama. Sled událostí nedávných dnů mě inspiroval k tomu, abych napsala tento příspěvek. Beru ho také jako takové malé poděkování našemu týmu, který otevřel letošní svatební sezonu naprosto fenomenálně - se širokým úsměvem osudu navzdory. A také jako vhled do práce svatební agentury - třeba bude hned jasnější, že naše práce není o chození na kafíčko a ochutnávání dortů :-)

Koncem května jsme v jeden den chystali hned dvě svatby. Protože jsme to my, bylo to samozřejmě na místech, kde není dostatečné vybavení prostor, takže na jedno místo jsme naváželi stoly a židle pro 80 hostů, na druhé to stejné, ale ještě k tomu stavěli stany a pustili se do přetváření celého prostoru.

Místo 1 rovnou opustíme, tam šlo všechno jako na drátkách - tedy až na to, že naši kolegové přijeli ze skladu s nábytkem o hodinu a půl později (mezitím jsme aspoň pořádně zametli, proč by ne, a natáhli 30 metrů světel, abychom se nenudili :-)). Na místě chyběla část smluveného vybavení - místo dvou dlouhých stolů tam bylo 10 malých, a chyběla pípa, na které ženichovi tak záleželo. Inu, ani to, co je psáno, nemusí být dáno, důležité ale je, že majitelé měli vůli a obrovskou ochotu situaci řešit, tudíž jsme nastartovali dodávku, 10 stolů odvezli a přivezli 2 velké, slíbené. Pípa dorazila na druhý den a všechno bylo naprosto v pořádku. Pamatuji si ale, že ještě 3 roky zpátky by mě omývali - tak moc mi záleželo na dokonalém výsledku i samotném průběhu ve vší dokonalosti - každý zádrhel jsem brala jako své zklamání a měla jsem strach, že klient bude mít pocit, že jsem danou věc podcenila, a v takové křeči jsem ve výsledku vždycky byla... Není to právě postoj některých nevěst? No jasně, vždyť se vdávají jednou za život a já jim rozumím! Relax, take it easy. I přípravy mají být zábava, nezapomeňme na to!

Na místě 2 se děly věci. :-) Pro nás poměrně běžná instalace svatby, která je ale obrovsky časově náročná. Koordinujete několik dodavatelů, zároveň máte k dispozici několik svých pomocníků, každý má vědět, co dělat, aby práce šla dobře od ruky, a taky, co si budeme říkat, abyste neplatili zbytečně víc peněz brigádníkům než musíte a máte v rozpočtu. ;) 
Začalo to krásně pošmourným ránem, kdy začalo lít jako z konve. Aplikace na počasí jsou snad v roce 2018 jednoduše na jednu věc, spolehnout se na ně nemůžete prostě vůbec. Mělo přestat za hodinu, přestalo za hodiny 3. Na lokaci v přírodě byla promoklá půda jednoduše čárou přes rozpočet. Auta podkluzovala z kopce dolů, bahno bylo naprosto všude. A v téhle atmosféře člověk čeká na dodávku naplněnou po strop komponenty k montáži stanu. 
Naštěstí jsou kluci montážníci zvyklí na ledacos, takže si s instalací poradili hravě a nastoupit mohli naši technici, kteří se měli pustit do instalace textilních a světelných podhledů. No, technici... zjevil se technik jeden, jeho kolega prostě bez akceptovatelné omluvy nepřišel (byl to brigádník, ne náš zaměstnanec - na naši obranu  :-)). Ten, co doratil, byl však vyzbrojen velkým odhodláním situaci zmáknout levou zadní. Odhodlaně tedy vystoupal na žebřík, roztáhl textilii a začal instalovat. A to téměř celých 15 minut, dokud nezavolal řidič, který vezl na místo svatby nábytek, že se pod ním utrhl sráz a zajel s naplněným autem v tom velkém dešti někam do potoka. Náš technik pořád se stejným odhodláním vyrazil na místo incidentu a dal se do vyprošťování dodávky. Krásné dvě hodiny utekly jako nic, přerušované jen častými telefonáty, a podhledy stále nebyly nainstalované. 
Abyste rozuměli, nainstalovat cokoliv ve výškách ze žebříku je nečekaně namáhavá práce, která vás rychle vyčerpá. Máte-li na druhý den držet pod palcem celou svatbu, opravdu mimořádně vám uleví, když tenhle bonbónek nemusíte dělat vy.
Nakonec se našly pomocnice, kterých se svatba na druhý den netýkala, a vyšplhaly do výšky. Vystřihly tak textilní podhledy par excellence a přidaly pár světelných. V ten moment se zjevila dodávka s nábytkem a přípravy mohly pokračovat dál, i když s docela znatelným skluzem. Celý tým zabral na plné otáčky podpořen paprsky slunce, které se už konečně přestalo schovávat za upršenými mraky a dávalo nám silnou naději, že se zabahněná louka na svatebním místě do zítřejšího poledne přece jen vysuší. 
Nicméně, v tuto chvíli nebyl vhodný moment, kdy by někdo ztrácel cennou půlhodinu a více přejezdem za floristkou k vyzvednutí květin, k cukrářce pro dort a cukroví, všichni byli nutně potřeba na místě svatby, aby se stihlo maximum ještě v ten den. Nastoupil tedy tým z druhé svatby a objížďky po dodavatelích s radostí vzal za tým jedna. :-)
Pohroma byla zažehnána, všechno bylo na místě svatby, podhledy se dokončovaly, nábytek ledabyle vyložený z auta poblíž stanu a pro nezasvěceného by se mohlo zdát, že na místě panuje absolutní chaos (pro nás samozřejmě klid a mír po úspěšně zažehnané bouřce). Není lepší chvíle, kdy se na place zjeví nevěsta s ženichem, aby zkontrolovala přípravu místa před tou slavnou událostí. Inu, nezbývá vám nic jiného, než ji do telefonu připravit na fázi pokroku příprav a se širokým úsměvem ji provést vší tou zkázou, ve které vy už několik hodin vidíte skvělý výsledek, který se jen trochu opozdil v potoce opodál. :-) Zkouškou uklidnění jsme prošli a opravdu rychle jsme už dokončili veškerou práci - nažehlili ubrusy, nachystali židle ke stolu a pustili se do dekorování stolů. Ještě chvilku a jdeme domu - dokončit ještě nějaké drobnosti, zapsat změny v zasedacím pořádku, zkontrolovat všechny podklady, dotáhnout poslední detaily a hurá na kutě.
Ale! Na stůl položíme první zelenou větvičku břečťanu a z nedaleké ohrady se vymrští koza a vším tempem běží k čistě prostřenému stolu, aby si zeleň ukradla pro sebe... Nezbývá, než ubrus vyměnit, znovu vyžehlit a rozhodnout se, co teď. 
Vrátíme se prostě brzy ráno na druhý den, jinak to bohužel nejde. Cokoliv, co na stůl chceme dát, extrémně zajímá kozy v ohradě. Nachystáme jen tu část nejedlé výzdoby, kterou nelze ani odfkouknout (celá svatba se odehrává v otervřením přístřešku a stanu, který z jedné strany taktéž nelze zavřít), a doufáme, že kozy budou nocovat ve své ohradě a ne v našem parádním svatebním stanu.
Ke spánku se nakonec dostaneme kolem jedné ranní a do práce na místě svatby se znovu pustíme okolo sedmé. Očekává se, že budeme svěží, rychlí, výkonní, podporující a prostě "ready". A tak tedy jsme, počasí slibuje krásný den, a to nejhorší jsme si opravdu vybrali už včera. Svatba proběhne nad očekávání dobře a máme z ní opravdu dobrý pocit. Takové malé velké zadostiučinění. :-)
Neděle už proběhne bez pohrom, všechno sklidit, roztřídit, přemýt, uložit do skladů, dohlédnout na deinstalaci stanů a užít si zasloužený odpočinek, tedy spíš až volné pondělí. Ale to už zase zvoní telefon, v sobotu nás čeká další svatba a kolotoč se v pátek roztočí na novo, je nejvyšší čas se na něj zase nachystat. :-)

Bez našich skvělých pomocníků bychom to nikdy nezvládli, alespoň ne v jednom kuse. Věříme, že nevěsty se nepotkávají se scénaři až tak extrémními, nicméně potkat vás může naprosto cokoliv. Pokud to jen trochu jde, svěřte přípravy den předem někomu jinému, věnujte se jeden druhému nebo příjemným chvílím s kamarádkami nebo rodinou, připravte se duševně na velký krok, který vás na druhý den čeká. Nebo si aspoň nechte poradit, co je ve váš velký den opravdu důležité, a do čeho energii naopak neinvestovat vůbec. Například my takové konzultace nabízíme a bude nám ctí. :-)