PLÁNOVÁNÍ SVATBY - JAK NA TO?

Už brzy to přijde - váš den D. Možná vás to nechává chladnými nebo naopak už blázníte a přijdete si tak trochu ztracení. A možná se sami sebe ptáte - dělám to dobře? Co by vám na to řekl někdo, kdo svateb zorganizoval už desítku a viděl před deset párů nad plánem jejich svatby? Čtěte.
Naši klienti stáli na začátku plánování své svatby stejně jako vy před několika velkými otazníky. Buď proto, že neměli čas na realizaci své svatby, nebo proto, že jejich nároky byly vyšší než jejich vlastní síly převést své představy o svatbě ve skutečnost, obrátili se na nás, abychom je z tápání vyvedli a připravili jim svatbu na klíč bez nutnosti začínat od nuly a hledat ověřené dodavatele a zkoumat možnosti svatebního trhu.
Pokud si však chcete svou svatbu nachystat sami, držte se 5 jednoduchých pravidel, která vás dovedou k vytouženému cíli - vašemu svatebnímu dni.

1) Zjistěte si možnosti
Protože jen informovaný člověk dostane přesně to, co chce - právě proto, že ví, co chce. Dívejte se, diskutujte, brouzdejte na internetu. Nenechte se odbýt tím, že něco nejde - zjistěte to. Jen tak se vyhnete zklamání z toho, že kamarádka si vystrojila krásnou odlehčenou svatbu v lese, zatímco vy jste se brali zas a znovu jako další stovky párů v organzou vyzdobené tělocvičně, protože jste nevědeli, jak na to. Možné je cokoliv, pokud chcete být trendy a sršet nápady, být na Pinterestu je téměř nutností!

2) Nechte si poradit
Myslíte si, že všechno zvládnete sami? 6 měsíců před svatbou se to zdá jako realita, ale poslední měsíc vás nejspíš pěkne vystresuje a samotný svatební den se může změnit v peklo - vyzvedli jste kytky? Jsou všechny stoly nazdobené? A co místo obřadu? Stihli jste návštěvu vizážistky? Jsou už všichni hosté na místě? Co budete dělat s dětmi v takovém horku? Přijede oddávající sám? Je ta polévka dost teplá? Pane bože, kde se zdržel DJ? Neměli jsme ten dort přeci jen krájet před prvním tancem?
Možná v tom máte jasno, my zase máme jasno v tom, že tohle všechno jako hlavní hostitel prostě nemůžete stíhat. Anebo můžete, ale nemůžete být nevěsta - uvolněná a usměvavá nevěsta. Nikdo vám nebere právo na to si  připravit svou svatbu sama, není ale ostuda zeptat se vdaných kamarádek na průběh jejich svatebních příprav nebo vyhledat zkušenou koordinátorku, která vám během jedné svatební schůzky udělá jasno - doporučí dodavatele, sestaví itinerář svatby a upozorní na případná rizika. A když si sednete, může vám pomoci alespoň s koordinací obřadu, abyste se před ním mohla věnovat jen sama sobě.

3) Stanovte si priority
Je pro vás důležitější stejný odstín růžové na všech dekoracích nebo maliny v krému vašeho svatebního dortu? Jasně si stanovte položky, ze kterých slevovat nehodláte a těch se držte. Vyvarujete se tak toho, že budete lpět na zbytečnostech a zbytečně se vyčerpáte ještě před svatbou. Pomůže vám třeba také vědět, že ne všechno, co vidíte na fotkách, je reálné. Barvy kytek jsou upravené filtrem, zobrazené dorty mohou být krásné polystyrenové makety a vy se pak můžete divit, že se vaše představa neslučuje s realitou. Pokud byste měli na nečem lpět, tak na kvalitě: čerstvých a precizně uvázaných květinách, usměvavé obsluze, dobrém jídle, správně vychlazeném víně a dodržení všech dohod. A samozřejmě na tom nejlepším pro vaše hosty. Věřte, že pokud vám chybí cedulky s označením rautu nebo je růžová až moc malinová, je to tak vlastně dobře, protože to tak vlastně mělo být. :)

4) Neslevujte ze svých nároků
...tedy pokud jsou rozumné. Pokud vám někdo tvrdí, že něco nejde, nejdřív si u nezávislého zdroje ověřte, zda je tomu skutečně tak. Floristka může mít opravdu pravdu, když tvrdí, že levandule koncem srpna prostě není nebo stojí jednou tolik než obvykle a cukrářka vám dort ze šlehačky do 40°C veder sice udělá, ale přece vám to říkala, že ta šlehačka nevydrží. Makronky nemusí chutnat jako polystyren, prostě hledejte jiného dodavatele. Pokud budete tápat, zkuste opět kamarádky nebo si zaplaťte konzultaci u svatební agentury. 

5) Myslete hlavně na sebe
...respektive na vás dva. Je to váš společný velký den, který si budete s láskou pamatovat o to více, když bude podle vašeho gusta než podle představ rodičů a babiček nebo očekávání přátel. Nepřejete-li si na svatbě děti, oznamte to taktně svým hostům. Nestojíte o další hrnce do domácnosti? Řekněte si o peníze - každý host by vám podle etikety měl přinést svatební dar a někteří dokonce uvítají, kdyř vám nebudou muset složitě shánět praktické dary, které nakonec už vlastně asi máte. Vaše svatba je hlavně o vás - o vašem vkusu a vašem dobrém pocitu. Budete-li se cítít uvolněně vy, je to ten nejlepší předpoklad pro to, aby se povedla celá svatba a dobře se bavili i vaši hosté.